Renowacja okien drewnianych

Zadbana powłoka lakiernicza drewnianych okien i drzwi wpływa korzystnie na estetykę, a także chroni drewno przed szkodliwym działaniem wilgoci i promieni UV. Wskutek przetarć, złuszczenia lub popękania farby powstają nieszczelności, przez które woda wnika w konstrukcję okna. Jest to sytuacja niebezpieczna, gdyż w wyniku zmiany wilgotności drewno zmienia swoje wymiary, pojawiają się nieszczelności, a ramy okienne wypaczają się. Aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu okien oraz przywrócić im dawny blask niezbędne jest przeprowadzenie renowacji okien. Zaleca się, aby renowacja okien przeprowadzana była podczas bezdeszczowej pogody, gdy temperatura powietrza za dnia wynosi około 20 stopni C i więcej. Brak opadów i odpowiednia temperatura powietrza znacząco przyspieszają proces schnięcia preparatów nałożonych podczas renowacji.

Zniszczona powłoka lakiernicza nie jest dobrym podłożem dla nowej warstwy gruntu i lakieru, dlatego należy ją usunąć najlepiej za pomocą papieru ściernego o średniej, a następnie o drobnej grubości ziarna. Po szlifowaniu powierzchnię należy starannie odkurzyć z pyłu.

Po usunięciu farby lub starego lakieru mogą pojawić się ubytki, uszkodzenia lub rysy. Przed nałożeniem nowej warstwy gruntu i lakieru należy te ubytki uzupełnić szpachlówką do drewna, stosując się do instrukcji producenta – warstwa szpachlówki zwykle nie powinna być zbyt gruba, maksymalnie 4 mm. W przypadku głębszych uszkodzeń po wyschnięciu szpachlówki należy nałożyć drugą warstwę.

Następnie należy przygotować powierzchnię do malowania. Szlifując łatwo dostępne powierzchnie używamy papieru ściernego o drobnej gradacji ziarna, zaś do miejsc bardziej niedostępnych, takich jak łączenie ramy z szybą, używamy gąbki ściernej. Po szlifowaniu należy dokładnie oczyścić i odpylić powierzchnię.

Ostatnim etapem renowacji okien jest malowanie. Do malowania okien drewnianych zaleca się oryginalne preparaty stosowane podczas produkcji okien przez producenta. W pierwszej kolejności należy nałożyć 2–3 warstwy gruntu do okien Urzędowski, który wnikając w strukturę drewna wstępnie je zaimpregnuje. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw gruntu należy zachować odstępy czasu wystarczające do przeschnięcia drewna, zwykle około 30–45 minut. Następnie po przeschnięciu ostatniej warstwy gruntu nakładamy pierwszą warstwę lakieru do okien Urzędowski. Po wstępnym przeschnięciu nakładamy drugą warstwę lakieru pozostawiając okna na ok. 24 godziny do całkowitego wyschnięcia. Następnego dnia, przed nałożeniem ostatniej warstwy lakieru, w razie potrzeby należy delikatnie przeszlifować okna papierem ściernym o bardzo drobnej gradacji ziarna, a następnie odpylić powierzchnię.

W przypadku wystąpienia jedynie drobnych uszkodzeń bez utraty szczelności powłoki lakierniczej proces malowania renowacyjnego ogranicza się do delikatnego wyszlifowania okna papierem ściernym o bardzo drobnej gradacji ziarna, odpylenia powierzchni, a następnie nałożenia nowej warstwy lakieru.

Tak przeprowadzona renowacja drewnianych okien Urzędowski przedłuży ich trwałość o kolejne lata. W celu konserwacji zalecamy używanie mleczka Sigma Protector dwa razy do roku. Sigma Protector ułatwia czyszczenie okien, a także przedłuża ich trwałość chroniąc przed wilgocią oraz wypełniając mikropęknięcia.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć